Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Trafik cezaları zorunlu idari para cezalarıdır. Başka bir deyişle, bir trafik cezası borcunuz varsa, yine de ödemek zorundasınız. Devletin babası bir lira almak için pullara on lira harcar ve size tebligat gönderir!


Aşağıdaki haciz ihbar tarihi çok önemlidir. Bunun neden önemli olduğunu sorarsanız, cezanın erken ödenmesi cezanın tebliğ tarihinden itibaren ilk 15 gün için geçerlidir. 15 gün içinde ödeme yaparsanız % indirim alırsınız. Ayrıca 15 iş günü olmadığını da belirtmekte fayda var!

Suç duyurusu iki farklı şekilde yapılabilir. İlk olarak, genellikle polis sizi durdurur, para cezası verir, imzalarsınız ve bu bir tebligat olarak kabul edilir.

İkinci bildirim yolu ise plakaya uygulanan cezaların adresinize bildirilmesidir. Postacı ceza ihbarnamesi için adresinize geldi ve sizi bulamadı, bu durumda sizi muhtara götürecektir.

Şimdi cezamız;

  1. Yayın tarihi
  2. bildirim tarihi
  3. Para cezalarına ilişkin düzenleme
  4. yayın yılı
  5. Miktar
  6. Seri ve seri numarası

Öğrendiklerimize dayanarak size nasıl ve nerede ödeme yapabileceğimizi söyleyeyim.

Trafik cezaları nereye ödenir?
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 164. maddesinde "Trafik kurallarının ihlali nedeniyle para cezasının ödenmesine ilişkin" hükümler yer almaktadır.

  1. Banka sözleşme şubeleri
  2. PTT şubelerine
  3. vergi dairelerine
  4. Çevrimiçi vergi dairesine

Sözleşmenin akdedildiği banka şubesine, postaneye veya vergi dairesine giderek ödemeyi yapabilirsiniz. Ayrıca hem bankalarda hem de resmi PTT sitelerinde online olarak para cezası ödeme imkanı da sunuyor. Yine aynı yönetmelikte 2015 yılı için bir hüküm daha eklenmiş ve “... kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz” ibaresi eklenmiştir.

Şahsi fikrimi sorarsanız en doğru ve kısa yol online vergi dairesi üzerinden ödeme yapmaktır. Günümüz teknolojisi sayesinde internet üzerinden ceza ödeme imkanını kullanmakta fayda var, çünkü ceza size bildirilmemiş olsa bile, herhangi bir bildirim beklemeden ihtiyacınız olan bilgilerle ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca, ileride tekrar bu borçla karşılaşırsanız, kanıt olarak sunabileceğiniz tek şeyin ödemenize ilişkin dekont olduğunu ve ödeme yaptığınızda bu makbuzun e-posta adresinize gönderileceğini unutmayın. Posta ulaşmamış olsa bile kredi kartı veya banka hesabınızın hareketlerinden almanız zor olmayacaktır.

Online vergi dairesi olarak bilinen vergi dairesi, online ödeme hizmetleri sunan resmi web sitesidir. Seyahat biletleri için ödeme yapmak için e-devlet ile entegredir.

Cezaların kredi kartı ile taksitle ödenmesi
Arkadaşlar aslında aynı anda hem taksitli hem de kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün değil. Ancak burada bankacılık sektöründe rekabetin sunduğu fırsattan yararlanacağız.

Vergi dairesine başvurursanız, cari geçiş ücretini dört eşit parçaya bölerler ve ilk taksiti nakit, diğer dörtte üçünü taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Yani 400 lira ödüyorsunuz, 100 lira ödüyorsunuz, 300 lirayı 100 lira olarak 3 ay ödeyebilirsiniz.

Ancak, vergi dairesinde online veya kredi kartı ile ödeme yaparsanız. Her bankanın uygulaması farklıdır, ancak erteleme veya taksit planı gibi seçenekler sunabilir. Yani ödemeyi 1 ay ertelediğinizi ve dilerseniz taksitli ödeme yaptığınızı unutmayın.

temyiz başvurusu nasıl yapılır
Arkadaşlar hemen her yazımda amacın itiraz etmek değil sadece itiraz etmek olduğunu beyan ediyorum. Gerçekten mağdur olduğunuzu ve haksız uygulamalara maruz kaldığınızı düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Her makalenin kendi itiraz yöntemleri vardır.


Diğer Yazılar