Sol Şerit İhlali Nedir?

Sol Şerit İhlali Nedir?

Trafik denetimleri sonucunda güvenlik şeridini ihlal ettiği tespit edilen sürücülere cezai işlem uygulanıyor. Günümüzde elektronik muayene sistemleri bu muayene işlemini tıpkı trafik polisi gibi gerçekleştirerek aracın plakasındaki şerit ihlallerini takip ederek trafik cezasına çevirmektedir.

ŞERİT İHLALİ CEZASI NE KADARDIR?

Güvenlik şeridinin ceza kanunu Karayolları Trafik Kanunu'nun 46/2 – f maddesidir. 2021 yılında trafik kazası, arıza, acil yardım, kurtarma, karla mücadele, kaza inceleme, genel emniyet ve güvenlik gibi durumlar dışında banket ve emniyet şeridi kullanma cezası 1339 TL olarak belirlendi.

Bu cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde % indirim uygulanarak 921 Türk Lirası olarak tahsil edilecektir.

GÜVENLİK ŞERİDİ CEZASI NASIL KESİLİLİR?

Günümüzde güvenlik şeridi cezaları Elektronik Gözetleme Sistemi (EDS) tarafından belirlenmekte ve plaka üzerinde verilmektedir. Elektronik Muayene Sistemi tarafından tespit edilen ihlaller EDS kontrol merkezine iletilir, kurallara uymadığı belgelenen araç sahipleri güvenlik görevlilerine bildirilir ve gerekli cezai işlemler başlatılır.

SOL ŞERİT İHLALİNİN CEZASI NEDİR?

45/2 – Karayolları Trafik Kanunu'nun kodlu bir maddesi sol şerit ihlali cezası olarak da biliniyor. Bu madde sol şerit kurallarına uyulmaması durumunda kullanılır. Sol şeritler sadece acil durumlarda kullanılır ve bu durumlar dışında kullanıldığında 46/2-a maddesine göre trafik cezası sayılır.

2021 yılında yapılan düzenlemelerle sol şerit ihlali cezası 341 TL olarak belirlenmiştir. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren ilk 15 gün içinde ödenmesi halinde cezadan % indirim yapılır.


Diğer Yazılar