Radar Cezası Nedir? Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Radar Cezası Nedir? Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Trafikte güvenli hareket ve düzeni sağlamak için trafik kuralları oluşturulmuştur. Bu nedenle her sürücü bu kurallara uymak zorundadır. Trafik kurallarına uymayan sürücüler cezalandırılır. Trafik kurallarının ihlaline ilişkin cezaların boyutu ve miktarı Karayolları Ceza Kanunu çerçevesinde belirlenir. Cezalar sadece sürücüler için değil aynı zamanda yolcular ve yayalar için de geçerlidir.

Para cezalarının amacı insanları cezalandırmak değil, onları tamamen dizginlemektir. Bu nedenle para cezası uygulanırken kişisel tehlike oluşturabilecek davranışların sınırlandırılması amaçlanmaktadır.

Örneğin, alkollü araç kullanmak ciddi bir tehlike olabilir. Buna trafikte sarhoş sürücüler için yüksek para cezaları dahildir. Aynı şekilde, bu kuralı ihlal etmeye devam etmek cezayı daha da artıracaktır.

Yolun kurallarından biri hız yapmaktır. Hız, Türkiye'de en çok cezalandırılan suçtur. Aşırı hız cezası, sarhoş araba kullanma cezasıyla hemen hemen aynıdır. Cezaların yüksek kalmasının nedeni, sürücüleri tamamen caydırması ve hız sınırını aşmamasıdır.

Aşırı ivmeyi tespit etmek için radar adı verilen hız ölçüm cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazların mantığı, verici tarafından yayılan manyetik dalgaların yoldaki nesnelerden yansıyarak geri sekmesi prensibine dayanmaktadır. Trafik radarı yol ile hizalanmalıdır. Bu nedenle yolda gördüğümüz radar araçları ters yöne dönüyor. Radarın gönderdiği sinyalin dönüş süresi de aracın hızını belirler.

Radara çarpmadan önce uyarı olması için uyarı işareti vardır. Bahsettiğimiz gibi, cezaların amacı caydırıcılıktır, bu nedenle radar uyarı işaretini gördüğünüzde yavaşlamalısınız. Uyarı levhalarının ve radar araçlarının nereye yerleştirileceği belli olmadığı için sürücülerin izledikleri rotada dikkatli olmaları ve hızı belirlenen sınırlar içinde tutmaları gerekiyor.

2021'de radar cezası ne kadar olacak?

Hız sınırını aşan ve radarın görüş alanına giren sürücülere 2021'den bu yana 314 lira ceza kesiliyor. Cezanın 15 gün içinde erken ödenmesi halinde % indirim uygulanıyor. Sadece bu da değil, hız sınırını 0 aşan sürücülere de 10 ceza puanı veriliyor.


Diğer Yazılar