Engelli Sürücülerin Bilmesi Gerekenler

Engelli Sürücülerin Bilmesi Gerekenler

Devlet, engellilere hareketliliklerini artırmaları için bazı haklar vermiştir. Bu haklar %90'ın altındaki engelliler için farklı, %90'ın üzerindeki engelliler için farklı şekillerde verilmektedir. Aşağıda, engelli sürücülerin bilmesi gereken bazı haklar verilmiştir.

Özel donanımlı araçları kimler kullanabilir?

Engelli oranı %90'ın altında olan engelliler kendi araçlarını kullanabilirler. Ancak engellilik durumlarına göre özel donanıma ihtiyaç duyabilirler. Özel donanıma sahip engelli araçları, engelli kişinin eşi, üçüncü derece kan ve sihir sürücüsü veya noter onaylı sürücü tarafından da kullanılabilir. Ama burada bir durum var. Engelli olmayan kişilerin engelli aracı kullanabilmesi için aracın engellinin ihtiyaçlarına uygun donanıma sahip olması ve aracın teknik donanımında herhangi bir değişiklik yapılmadan aracın kullanılabilir durumda olması gerekir. her iki yönde de sorunsuz kullanılır. Bunun tespiti yetkili makamlarca belgelenmelidir.

Engelliler için satın alınan araçları kimler kullanabilir?

Engellilik oranı 90'ın altında ise birinci, ikinci ve üçüncü derece özürlü yakınları, özürlü oranı %90'ın üzerinde ise sözleşmeli olarak kullanabilirler.

Engelli aracı ne zaman satılabilir?

Tekerlekli sandalye herhangi bir zamanda satılabilir. Araç sıfır alınırsa ÖTV'den muaf olacağından 5 yıl satılamaz.

Araç 5 yıl dolmadan satılacak ise ÖTV ödemesi yapılmalıdır. 5 yaş üstü engelli araçlar ÖTV ödemeden satılabilir.

Bankalar engellilere araba almak için kredi veriyor mu?

Engelli araç alımı için bankalar tarafından engellilere verilen özel bir kredi veya faiz oranı bulunmamaktadır. Çünkü engelli araç tutuklanamaz ve engelli araç tutuklanamaz. Bankaların engellilere verdiği krediler genel kredi niteliğindedir.

Engelli ulaşımı MTV ücretli mi?

%90'dan fazla bildirimde bulunan engelli araçlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftır. Özel donanıma sahip engelli araçlar da MTV ödemelerinden muaftır.


Diğer Yazılar