Zorunlu Araç Sigortası Nedir?

Zorunlu Araç Sigortası Nedir?

Araç sigortası, herhangi bir kaza veya aracın hasar görmesi durumunda araç üzerindeki haklarınızı ve maddi kayıplarınızı en aza indiren bir sözleşmedir. Trafik sigortası ve trafik sigortası olmak üzere iki farklı araç sigortası türü bulunmaktadır.

Zorunlu Araç sigortası, trafikte seyir halindeyken veya aracınız park halindeyken meydana gelen maddi hasarları teminat altına alan bir araç sigortası türüdür. Ek sigorta ile poliçede belirtilen durumlarda maddi hasarla karşılaştığınızda, sigorta şirketi hasarın tamamını veya bir kısmını karşılayacaktır. Bu sayede ciddi maddi hasarlı bir kaza durumunda cebinizden çok fazla para çıkmamış olur.

Trafik sigortası, yoldaki tüm araçlar için zorunlu olan bir araç sigortası türüdür. Seyahat sigortası olmadan yola çıkan ve tuzağa düşen sürücülere para cezası kesiliyor. Para cezasının ardından yetkililer aracı çekecek ve geçici olarak trafiğe kapatacak. Trafik sigortası yapıldıktan sonra aracın tekrar yola alınmasına izin verilir.

Araba sigortası nasıl alınır?
Yoldaki tüm araçlar için zorunlu olan trafik sigortası talebinde bulunmak için öncelikle e-devlet şifresi almanız gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesi ile iletişime geçerek kişisel e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Trafik sigortası talebinde bulunmak için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama alanına "karayolu trafik poliçesi talebi" yazarak hizmetin ilgili bölümüne girebilirsiniz. Bu alana gerekli bilgileri girdikten sonra talepte bulunabilirsiniz.

Trafik sigortası nasıl hesaplanır?
Trafik sigortası hesaplanırken dikkat edilmesi gereken ilk husus aracın marka (segment) ve modelidir. Yüksek ve düşük model arabalar arasında donanımsal olarak büyük farklılıklar olduğu için öncelikle bu durum dikkate alınır. Hesaplama ayrıca sürücünün yaşını, ehliyetini kaç yıl önce aldığını ve trafik kazalarının geçmişini de dikkate alır.

Bir diğer konu da aracın sigortalanacağı şehir. Kaza oranı ilden ile farklılık gösterdiğinden sigortaya artı ve eksi olarak yansır. Kaza oranlarının yüksek olduğu illerde ödenen sigorta primleri, kaza oranlarının düşük olduğu illere göre daha fazla ödenmektedir. Buna göre büyükşehirlerde ödenen sigorta primleri daha yüksektir. Hesaplama, yukarıdaki tüm detaylar dikkate alınarak yapılır.


Diğer Yazılar