Yokuşta Araba Kaldırma Yöntemleri 2022

Yokuşta Araba Kaldırma Yöntemleri 2022

Sürüş ve sürüşte ustalaşmanın en zor ve temkinli anlarından biri, otomobilin yokuş yukarı kaldırıldığı andır. Tekniğinizi güçlendirirseniz zamanla alışabileceğiniz bu sürüş becerisini öğrenmek sizi ciddi kazalardan koruyacaktır.

Kendinizi bir yokuşta bulursanız, aracı teslim alırken paniğe kapılıp yanlış adımlar atmanız çok olasıdır. Aracı bir yokuşta kaldırmak, özellikle manuel şanzıman kullanırken daha zor olabilir. Bunun nedeni, otomatik şanzımanlı araçların çalıştırma kolaylığının manuel şanzımanlı araçlarla sağlanamamasıdır. Tabii son yıllarda piyasaya yeni çıkan modellerle manuel şanzımanlı araçlara start-off desteğinin de eklendiğini belirtmekte fayda var. Her durumda, manuel şanzımanla başlayarak, arabanın tüm kontrolü sizde.

Bir arabayı bir tepeye kaldırma tekniği

Bir yokuş tırmanırken dikkat etmeniz gereken noktalara ek olarak, ustalaşmanız gereken iki teknik vardır. İlk yöntem, debriyaj yöntemi olarak da bilinen debriyaj yöntemi kullanılarak aracı kaldırmak, ikinci yöntem ise aracı el freni ile kaldırmaktır. Bu iki yöntemi kullanarak aracınızı yokuş yukarı kaldırmanız çok daha kolay olacaktır.

Çekiş tekniğini öğrenirken panik yapmamak için daha az yoğunluğa ve daha az dikliğe sahip bir eğim seçin. Aracınız hareket halindeyken vitesi boşa alın ve sağ ayağınızı frende tutun. Ayağınızı debriyajdan biraz kaldırmaya başlayın. Bir noktada, direksiyon simidinden hafif bir titreşim hissetmeye başlayacaksınız. Motor sesindeki farkı duymaya başladığınızda, nişan noktasına yakınsınız demektir. Bu noktada ayağınızı yavaş yavaş frenden çekmeye başladığınızda gaz pedalına basmasanız bile aracın kaymadığını göreceksiniz. Bu noktadan sonra yavaş yavaş gaz pedalına basmalı ve ayağınızı aynı hızda debriyajdan çekmelisiniz. Bu tekniğin sunduğu püf noktaları ile kalkışları daha güvenli ve stabil hale getirebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz ikinci yol, aracı park frenini kullandığınız bir yokuş yukarı kaldırmaktır. Aracı bir yokuşta park freni kullanarak kaldırmak, debriyaj veya çekiş yöntemi kullanmaktan daha güvenli bir yöntemdir. Bunun nedeni, park freni çekiliyken aracınızın kaymamasıdır. Bu yöntemde önce el frenini çekmeniz gerekir. O zaman birinci vitese geçmeli ve ayağınızı debriyajdan biraz kaldırmalısınız. Direksiyon simidinde bir titreşim hissettiğinizde, park frenini bırakın ve kademeli olarak hızlanmaya başlayın. Ayağınızı debriyajdan çekip gaza basarak ilerleyebilirsiniz.

Bu teknikleri boş alanlara uygulayarak kendinizi geliştirebilir ve en sıkışık yollarda bile yokuşlarda aracınızı güvenli bir şekilde kaldırmayı öğrenebilirsiniz.


Diğer Yazılar