Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Görevimiz, dünyanın en pahalı benzinini kullandığımız ülkemizde yakıt tasarrufu yapmak. Bunu bilerek sizler için yerli ve yabancı deneyimli pilotların, motor ustalarının, şoförlerin ve şoförlerin açıklamalarını topladık. İşte Sol Şerit ödülleri ile benzin tasarrufu yapmanın püf noktaları.

Size en uygun benzin istasyonunu bulun. Şehrinizdeki farklı benzin istasyonu fiyatları hakkında fikir edinin. Bu, arkadaşlarınızın, İnternet'in veya yalnızca günlük rotanızdaki diğer istasyonların tercihleriyle yardımcı olabilir.

2. Lastiklerinizi iyi şişirin. Yetersiz şişirilmiş lastiklerin gereğinden fazla sürtünmeye ve sürtünmeye neden olacağını ve bunun daha fazla yakıt tüketeceğini unutmayın. Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol edin. Lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol edin.  Araç performansı nedeniyle lastik basıncının düşürülmesi yakıt tüketimini artıracaktır. Örneğin, sürücülerin üçte ikisi lastik basınçlarını genellikle kabul edilebilir seviyelerin altında tutar. Ayrıca tekerlek açısı doğru şekilde ayarlanmalıdır.

3. Fazla kilolardan kurtulun. Aracınızdaki her 50 kg fazla yakıt, yakıt tüketimini yüzde 2 oranında artırır. Arabanızda taşıdığınız gereksiz yükleri evde saklayın.

4. Rüzgar yönünde kovalamayın. Bisiklet ve diğer yükleri taşımak için arabanızın tavanına veya arkasına eklediğiniz aletler daha fazla rüzgar sürtünmesine ve zarara neden olacaktır.

5. Klimayı kapatın. Klima açıkken yüzde 10 daha fazla benzin tükettiğinizi biliyor muydunuz? Bu nedenle, sıcaktan şikayet edecek bir şeyiniz olmadığı günlerde klima yerine pencereleri açın.


6. Hız sınırlarını aşmayın. 
7. Araç yağını değiştirin. Temiz yağ, aracınızın motorundaki sürtünmeyi azaltarak yakıtın korunmasına yardımcı olur.

8. Sakin bir sürücü olun. Hızdaki ani değişikliklerin cebinizde ciddi değişikliklere neden olduğunu biliyor musunuz?

9. Bozuk yollardan kaçının. Asfalt ve çakıl yollar sadece aracınızın boyasına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketiminizi de yüzde 30 oranında artırır.

10. Arabanızı daha az kullanın. Bu yaygın bir yol gibi görünse de kısa mesafeler için antrenman yapmak ve cebinizi memnun etmek mümkün.

11. Küçük motorlu bir makine seçin. Yakıta daha az para harcamanın ilk yolu, daha az yakıt kullanan bir araba satın almaktır. 4 silindirli motora sahip bir araba, 6 veya 8 silindirli bir motordan daha az yakıt tüketir. 

12. Daha az fren kullanın. Fren yaptıktan sonra hızlanmak için daha fazla yakıt kullanırsınız. Yoğun trafik ve sıkışıklık sırasında sık sık fren yapmanız gerekir. Bu nedenle, zorunlu olmadıkça, trafiğin yoğun olduğu saatlerde araç kullanılmaması önerilir.  Bazı durumlarda, fark %'e kadar çıkabilir. Yeşil ışıklı bir kavşakta hızlı sürüş ve sert frenleme sadece yakıt israfına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda hızlı lastik ve fren aşınmasına da neden olur.

13. Şehir dışında, düz bir yolda daha az fren ve daha az durak vardır. Yakıttan tasarruf etmek için harika bir fırsat. Ancak, çok hızlı sürerseniz, yakıt tüketiminiz önemli ölçüde artacaktır. Örneğin; 1990 ile 2000 yılları arasında üretilmiş bir araç üzerinde yapılan testlerde 110 ile 90 km/s arasındaki yakıt tüketimi farkının % olduğu tespit edildi.

14. Eksik ve hasarlı araçlar yakıt tüketimini -20 oranında artırır. Araçta olağan dışı bir ses, koku veya titreşim fark ederseniz, neyin yanlış olduğunu kontrol edin. Gerekirse parçaları değiştirin. Zamanında servis, yakıt tasarrufu sağlamanın en iyi yollarından biridir.

15. Araç 50 km/s'den daha yüksek bir hızda seyrederken camın açık olması yakıt tüketimi artacaktır.


Diğer Yazılar