Trafik Cezasını Ödemezsek Ne Olur ?

Trafik Cezasını Ödemezsek Ne Olur ?

Ceza vermek can sıkıcı olsa da düzen ve trafik güvenliğinin sağlanması açısından oldukça önemli bir gerekliliktir. Trafik cezaları, zamanında ödenmesi halinde fayda sağlayabilecek cezalar arasında yer almaktadır. Peki ceza ödenmezse ne olur?

Sorunun ilk cevabı aslında çok basit. Tüm vergiler gibi trafik cezaları da ödenmezse ilk aydan itibaren her ay katlanarak artıyor. Geç ödemelere ek olarak, trafik ihlalleri için verilen cezalar her yıl önemli ölçüde artmaktadır.

Seyahat kartı ne zaman ödenir?

Cezanın ödenmesi için son tarih, sürücüye bildirildiği tarihte başlar ve 30 gün içinde ödenir. Bu 30 günün ilk 15 günü para cezasının ödenmesi durumunda, sürücüye erken ödeme kolaylığı sağlayan %'lik önemli bir indirim uygulanıyor. 30 günden sonra para cezası her ay artmaya devam ediyor. Trafik cezalarında geç yapılan zamlar için aylık %5 faiz uygulanır.

Trafik bildirimi nedir?

Trafik cezası bildirimini açıklamak için öncelikle bildirim kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir. Tebliğ ceza günüdür. Örneğin, polis tarafından baskına uğradığınızda veya para cezasına çarptırıldığında. EDS tarafından ceza verilmişse cezanın size bildirildiği zamandır. Trafik cezalarının ödenmesi, bildirim anından itibaren başlar.

Sürücüler için ödeme kolaylığı açısından durum farklıdır. % ceza indirimi kullanıldıktan sonra kalan kısım taksitlere bölünür. Vergi dairesine giderseniz cezanız 4 eşit parçaya bölünebilir.

Trafik cezası ödenmezse ne olur?

Trafik cezasını ödemezseniz bazı engellerle karşılaşırsınız. Aracın en baştan kontrol edilebilmesi için bu cezanın ödenmesi gerekir. Para cezası ödenmeyen bir araç kontrol edilmeyecek ve doğal olarak bu trafik yasağı anlamına gelecektir.

İkinci olarak, otomobil satış işlemleri ile ilgili olacaktır. Bir arabanın satılabilmesi için notere borçlu olmaması gerekir. Borçlunun arabası ancak borç ödendikten sonra satılır.


Diğer Yazılar