Sürücü Kurslarında Teorik Dersler Nelerdir?

Sürücü Kurslarında Teorik Dersler Nelerdir?

Sürücü kursuna kayıt yaptıran adayın öncelikle teorik derslere katılması gerekmektedir. Teorik dersler toplam 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu trafik ve çevre bilgisi, ilk yardım, otomobil ve yol görgü kuralları dersleri. Tüm bu dersler farklı saatlere ayrılmıştır. Bu kursların saatleri aşağıda gösterilmiştir.

  1. Trafik ve çevre bilgisi dersi 16 saat
  2. İlk yardım dersi 8 saat
  3. Otomotiv dersi 6 saat
  4. Trafik görgü kuralları 4 saat
  5. Trafik dersleri

Trafik dersleri sırasında trafik kuralları ile ilgili bilgilere odaklanır. Örneğin, yolların bakım ve onarımında kimler yer alır, karayolu trafik kuruluşlarının sorumlulukları nelerdir, yol levhalarının, işaretlerin, yol çizgilerinin anlamı ve trafik polisinin görevleri. Trafik dersleri ayrıca araç muayene programları ve sigorta gibi bilgileri de içerir.

İlk yardım dersleri

İlk yardım, adından da anlaşılacağı gibi, bir kaza sonucu hayati tehlike oluşturan yaralanmaları önlemek için yapılan bir müdahaledir. Bu açıdan bakıldığında ilk yardım sadece trafik kazalarında değil, tüm genel kazalarda önemli bir konudur. Teorik derslerde direksiyon derslerinde ilk yardıma öncelik verildi. Bu kursta sürücü adaylarına olası bir kaza anında ne yapmaları gerektiği öğretilir. İlk yardım sınıfı, insan vücudu hakkında bilgi verir ve olay yerinde güvenliği sağlamak için atılması gereken adımları net bir şekilde açıklar.

motor dersleri

Motor derslerinde araç motorunun tanımı ve çeşitleri hakkında bilgi verir. Motorun çalışması için ön koşullar ve motor arızası ile nasıl başa çıkılacağı gibi tüm konular motor derslerinde detaylı olarak anlatılmaktadır. Bu kurs teknik bir konu içerdiğinden bayan sürücüler için en zor kurs olarak bilinmektedir.

Yol davranışı dersleri

Trafik görgü kuralları, örneğin, trafik sıkışıklığında araç kullanırken sürücünün ne yapmaması gerektiğini açıklar.  Trafik görgü kuralları dersleri, trafik kesintileri, teknik sorunlar, trafikte insan ilişkileri, yaramazlık, trafik cezaları, iletişim, trafik psikolojisi, empati gibi konuları ayrıntılı olarak açıklar.


Diğer Yazılar