Stajer Sürücülerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Stajer Sürücülerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

2016 yılından sonra yapılan değişikliklerle ehliyet alma süreci de değişti. Geçmişte ehliyet alan herkes aynı gün birincil sürücü olarak tanımlanabilirdi, ancak bugün yeni ehliyete sahip bir sürücüye 2 yıllık stajyer sürücü deniyor.

2 yıldır sorunsuz araç kullanan sürücüler, artık ehliyetlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan düzenli sürücüler oluyor.

Stajyer sürücü 2 yıl içinde 75 ceza puanı almamalıdır. Aksi takdirde ruhsatına el konulacak ve uygunluğu kontrol edilecektir. Yeterlilik sınavını başarıyla geçen bir sürücü adayı, sıfırdan ehliyet almak için adımları tekrarlamak zorundadır. Yani yeniden sürücü kursu bulmalı, kayıt yaptırmalı ve tekrar sınavlara girmelidir. Dolayısıyla iki yıllık görev süresini başarıyla tamamlayana kadar aynı şekilde devam edecektir. Stajyer sürücü olarak dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdadır.

Stajyer Sürücü Ceza Puanları Nelerdir?

  • Kırmızı ışıkta geçen, şerit değiştirme kurallarına uymayan, ehliyetsiz araç kullanırken yalan söyleyen, yasak yerlerden geçen, okul geçitlerinde durmayan, trafik kurallarına uymayan sürücülere 20 ceza puanı verilir. Kavşaklarda dönerken araba parçalarının yanlış çalıştığından ve sürekli sol şeridi işgal ettiğinden emin olmayın.
  • Hız sınırında araç kullanan, hatalı sollayan ve seyahat önceliğine saygı göstermeyen kursiyer sürücülere 15 ceza puanı verilir.
  • Aracı tescil ettirmeden araçtan ayrılmak, muayene süresinden sonra aracı kullanmak, araç tipine uygun zorunlu araç ve gereçlerin olmaması, araçta teknik değişiklik bildirimi yapılmaması, yüksek sesle müzik dinlemek, araçtan çöp atmak, araç kullanmak ehliyetsiz ve ehliyetsiz, araba kullanırken cep telefonu kullanmak. Hız sınırını aşan sürücülere 10 ceza puanı uygulanır.
  • Araç kullanırken yanında ehliyeti olmayan stajyer sürücüye 5 ceza puanı verilir.

Yukarıda sayılan cezalara ek olarak, tekrarlayan hatalar yapmaya devam etmesi halinde sürücü belgesi iptal edilebilir. Bu tekrarlar şu şekilde belirtilebilir:

  1. 2 yılda 3 kez trafik ışıklarını kırmak,
  2. 2 yılda 3 kez hız sınırını aşmak,
  3. 2 yılda dönel kavşaklarda yaya ve bisikletlilerin 3 kez geçiş hakkını ihlal etmesi,
  4. 2 yılda okul geçişlerinde 3 kez öğrenci kaçırma,
  5. 2 yılda 3 kez emniyet kemeri takmadan araç kullanmak,
  6. En az 0.20 3 kez ppm alkole yakalanmak,


Diğer Yazılar