Motor Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Motor Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Daha önce motosiklet ehliyeti denilince akla sadece A1 ve A2 sınıfları gelirken 2016 yılındaki ehliyet düzenlemesinden sonra motosiklet sınıfları beşe ayrılmıştı. Buna göre motosiklet kullanmak isteyen sürücünün motosikletin tipine göre M, A1, A2, A veya B1 grubu sürücü belgesi alması gerekiyor.

M sınıfı ehliyet

M sınıfı ehliyetler, en dar motosiklet ehliyeti yelpazesine sahiptir. Moped adı verilen araçları sürmek için M sınıfı ehliyet gereklidir.

moped nedir?

Bir moped, hızı saatte 45 km'yi geçmeyen ve silindirlerin hacmi 50 metreküpü geçmeyen 2, 3 ve 4 tekerlekli bir motosiklettir. Ehliyetli bir kişinin M sınıfı ehliyet almasına gerek yoktur.

A1 sınıfı ehliyet

A1 sınıfı ehliyete sahip bir sürücü 125cc motor hacmine sahip motosikletleri kullanabilir. Bu tür ehliyeti alabilmek için sürücünün 16 yaşından büyük olması gerekir.

A2 sınıfı ehliyet

18 yaşını doldurmuş adaylar A2 Sınıfı sürücü belgesi alabilirler. Bu sertifikayı alan bir sürücü, 600 cc deplasmanlı iki tekerlekli motosikletleri kullanabilir.

A sınıfı ehliyet

A Sınıfı ehliyete sahip bir sürücü M, A1 ve A2 ehliyetine sahip motosikletleri kullanabilir. A Sınıfı ehliyete sahip bir sürücü, 600 cc motor hacmine sahip herhangi bir motosikleti kullanabilir. Cm ve motor gücü 48 hp. A Sınıfı motosiklete hak kazanmak için sürücünün en az 20 yaşında olması gerekir.24 yaşından küçük adayların en az 2 yıllık A2 ehliyetine sahip olması gerekir. 24 yaş üstü kişiler için deneyim aranmamaktadır.

Ehliyet sınıfı B1

Araba ve kamyon gibi araçları kullanmak için B Grubu ehliyetleri gereklidir. B1 sınıfı ehliyet, motosikletler için geçerlidir. B1 Sınıfı ehliyet almak isteyen sürücülerin en az 16 yaşında olması gerekmektedir. Bu lisanslı sınıfa sahip sürücüler, ATV'ler gibi dört tekerlekli motosikletleri kullanabilir.


Diğer Yazılar