MOPED Hangi Ehliyetle Alınır?

MOPED Hangi Ehliyetle Alınır?

Motosiklet olarak düşündüğümüz arabaların birçoğu trafik kurallarına göre farklı isimler altında sınıflandırılmaktadır. Sınıflandırma, motosikletin tekerlek sayısını, motor gücünü ve ağırlığını dikkate aldı. Örneğin mopedler, üç tekerlekli bisikletler ve motosikletler ayrı araçlardır.

Bu araçlar farklı sürüş nitelikleri gerektirdiğinden ehliyetler de farklıdır. Motosiklet kullanmak isteyen bir binici, sınıfı için bir ehliyet almalıdır. Bu yazıda bahsedeceğimiz araç, motosiklet olarak bilinen mopedlerdir.

Bir moped tanımlayarak başlayalım.

MOPED nedir?

Aşağıdaki gereksinimleri karşılaması halinde iki veya üç tekerlekli bir araç moped olarak kabul edilir.

  1. Maksimum hızı 45 km'yi geçmiyorsa,
  2. Motor gücü 50 cm3'ten az ise,
  3. Elektrik motoru varsa ve gücü 4 kw'dan az ise,

Bir arabanın dört tekerleği varsa ve aşağıdaki şartları sağlıyorsa bu araç da moped olarak tanımlanır.

  1. Maksimum hızı 45 km'yi geçmiyorsa,
  2. Motor gücü 50 cm3'ten az ise,
  3. Elektrik motoru varsa ve gücü 4 kw'dan az ise,
  4. Ağırlık 350 kg'dan az ise,

Yukarıda moped olarak bilinen araçların genel özelliklerini belirttik. Peki, bu araçları kullanmak için ehliyete ihtiyacınız var mı?

MOPED lisansı nedir?

Bir moped sürmek için bir lisans gereklidir. Bu tür bir aracı kullanmak isteyen bir sürücünün M sınıfı ehliyet alması gerekir. Diğer motosiklet sınıfları genellikle M sınıfı araba kullandığından ülkemizde M sınıfı ehliyet sahibi sayısı oldukça azdır. Moped ehliyeti almak için yaş sınırı 16'dır.

MOPED plakasına mı ihtiyacınız var?

2016 yılında çıkarılan bir düzenlemenin ardından ehliyet ve trafik düzenlemelerinde önemli düzenlemelere gidildi. Buna göre 250W ve üzeri tüm elektrikli araçlar için plaka ve plaka zorunludur. Yani bir e-bisikletiniz varsa ve gücü belirtilen limitleri aşıyorsa mutlaka üzerinde isim levhası bulunmalıdır.


Diğer Yazılar