Kulaklıkla Araç Kullanmak Güvenlimidir?

Kulaklıkla Araç Kullanmak Güvenlimidir?

Gençler arasında kulaklık kullanma eğilimi yaygındır ve günümüzde çoğu genç müzik dinlemek veya telefonda konuşmak için kulaklıkları tercih etmektedir. Kulaklıklar artık bir zorunluluk haline geldiği için her zaman, her yerde tercih edilen cihazdır.

Peki, araba kullanırken kulaklık takmak güvenli midir?

Kulaklıkla sürüş yasak mı?

Sürücülerin yasal olarak yapabileceklerini ve yapamayacaklarını tanımlayan birçok yasa vardır. Sürüş sırasında kulaklık takmak da yasaktır. Sürücünün dikkatini dağıtan bu durum, kulaklığın kullanım amacına ve şekline de bağlıdır. Örneğin bir Bluetooth kulaklık kullanılıyorsa sürücünün el koordinasyonunu çok fazla etkilemeyeceği için göz ardı edilebilir ancak kablolu kulaklık kullanılması hem elleri hem de gözleri dağıtacağı için kabul edilemez. Yazı tipi yasal olsun ya da olmasın, bu farklı bir durum ve bu bir sağduyu meselesi ve herkes bunu takdir edecektir.

Sağduyu Yönü

Yasal olup olmadığına bakılmaksızın, sürücü kulaklık kullanmanın sorumlu ve güvenli olup olmadığını düşünmelidir. Bu nedenle araç kullanırken acil bir durumda diğer sürücülerden gelen sinyal veya uyarıları duyamama durumu her zaman tehlikeye ışık tutar. İşitme engelli veya sağır kişiler araba kullanabilmek isterken, insanların işitme duyusunu kullanmamayı tercih etmeleri de ayrı bir soru işaretidir.

Kulaklıklarda müzik, telefon veya diğer seslerin bulunması sürücünün dikkatini yoldan uzaklaştırır. Böylece kulaklık kullanmayı düşünmeden önce sağduyu, yolda çok daha güvenli sonuçlar verecektir.

Teknolojinin akıllı kullanımı

Otomobil üreticileri, daha güvenli ve daha akıllı teknolojiler kullanan araçlar yaratmak için çok çalışıyor. Örneğin telefon görüşmeleri için kulaklık kullanılması gerekiyorsa otomobil üreticileri bunu engellemek ve telefonun araca bağlı olmasını sağlamak için çeşitli teknolojiler kullanmışlardır. Kulaklık yerine zaten var olan bu teknolojiyi kullanmak daha akıllıca olur mu? Bir telefon görüşmesi yapmanız gerekiyorsa, kontrol panelinden Bluetooth kullanarak arabanın içinden konuşabilirsiniz.


Diğer Yazılar