İkame Araç Kaskoyu Bozar mı?

İkame Araç Kaskoyu Bozar mı?

Yedek sigorta şirketlerinin sigorta müşterilerine sunduğu bir hizmettir. Ancak bu hizmet tüm sigorta şirketleri tarafından verilmemektedir ve bu hizmetten yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kasko sigortası, sigortası olan sürücüler için önemli bir konudur. Bu nedenle sorun, ikame araç almaya hak kazanan ve kullanan sürücülerin değiştirilen aracın sigortalı olup olmayacağını merak etmeleridir.

Araç değişimi, sigorta kapsamında sunulan ek bir hizmettir. Bu nedenle sigorta tarafından değerlendirilen ek hizmetlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bir araç için sigorta yaptırırken, sözleşmede bir aracın değiştirilmesi için sigorta öngörülüyorsa ve gerekli koşullar karşılanıyorsa, sürücüye ikame araç sağlanmalıdır.

Zorunlu motorlu üçüncü şahıs sorumluluk sigortası, trafik kazalarında üçüncü şahısları korur. Böylece ek teminat yoksa kasko sigortasında alternatif araç hizmeti yoktur.

yedek araba

Yukarıdaki açıklamalar ışığında alternatif bir aracın kullanılabilmesi için öncelikle şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar altında trafik kazası nedeniyle aracın değiştirilmesi mümkün olursa, kasko sigortası da ihlal edilmiş olur. Araç daha önce bir kazaya karıştığı için sigortası da bozulur. Ama burada durum farklı. Kazadan karşı taraf sorumlu ise sigorta zarar görmez ancak bu durumda sigorta şirketi yedek araç sağlayıp sağlamayacağını sözleşmede açıkça belirtmelidir.

Araç değiştirme durumunda, araç sigortası kural olarak sigortanın feshine izin vermez; Bunun için önemli bir sorun, değişen araçların sonucudur.

Kasko sigortasının amacı, ulaşım sırasında sürücü konforunu sağlamak ve ani kazalarda sürücülere maddi destek sağlamaktır.

Yedek araba almak ne kadar sürer?

Aracın değişim süresi, sigortalının aracının onarımının tamamlanmasına kadardır. Yedek araç, değişim talebinden 24 saat veya 48 saat sonra sigortalıya teslim edilir ve 7-15 gün içerisinde yedek araç kullanılır. Bu koşullar sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, sözleşme yaparken Ekstra Kapsamlı Araç Değiştirme Politikası'nın farkında olmak önemlidir.


Diğer Yazılar