Hatalı Park Yapan Birini Nereye Şikayet Edebilirim?

Hatalı Park Yapan Birini Nereye Şikayet Edebilirim?

Her şeyden önce, yanlış park etmekten şikayet etmek için yanlış park yeri nedir? Bu sorunun cevabını bilmeniz gerekiyor. Bu şekilde şikayetinizi kanıtlayabilirsiniz.

Yanlış park etme nedir?

En basit haliyle, karayolu üzerinde park etmenin yasak olduğu park etme, hatalı park etme olarak tanımlanmaktadır. Sürücü bu kurala uymazsa para cezasına çarptırılacak ve arabayı bağlama hakkına sahip olacak.

Arızalı bir park yeri nasıl belirlenir?

Bir arabanın yanlış park edildiğini söylemek için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir.

  1. Koridor önünde veya koridorda durmak,
  2. Yangın hidrantlarının etrafına park etme
  3. Yaya geçidine park etmek,
  4. Park işareti olmadan park etme
  5. Araçların geçişini engelleyecek şekilde araçların girebileceği yerlere park etmek,
  6. otoyol otoparkı,
  7. Engelliler için otoparklarda park etme,
  8. Zaman kısıtlaması olan yerlerde park etme,
  9. Yabancı araçların özel bir alana park edilmesi,

Yanlış park yeri nereye bildirilir?

Yukarıda hatalı park yerinin ne anlama geldiğini ve nasıl fark edileceğini açıkladık. Bu sebeplerin ortaya çıktığı durumlarda hatalı park edilmiş bir aracı ALO 155'ten polisi arayarak ihbar edebilirsiniz. ALO 155'i tüm hatlardan ücretsiz arayabilirsiniz.

İnternette yanlış park etme şikayeti

Yanlış park yeri yukarıda belirtildiği gibi polise bildirilebilir. Bunu yapmak için çevrimiçi veya telefonla şikayette bulunabilirsiniz. Çevrimiçi bir şikayette bulunmak için resmi polis web sitesini kullanabilirsiniz. Şikayetinize yanıt almak istiyorsanız, kişisel bilgilerinizi de vermelisiniz. Sistem üzerinden video veya fotoğraf ekleme imkanına sahipsiniz. Bu şekilde şikayetiniz daha fazla kanıtlanacaktır.

Bir park bileti ne kadar tutar?

Trafik polisi aracınıza gelip hatalı park ettiğiniz için size ceza keserse 2021 yılı itibari ile 144 TL para cezası ödemeniz gerekecektir. Bu cezanın 15 gün içinde ödenmesi durumunda % indirim uygulanır ve 108 TL ödenmesi gerekir.

Park cezası nereye ödenir?

Yanlış park cezası için online veya mobil banka şubeleri aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz. Cezanızın miktarı, plakanız ile talebiniz sonrasında belirtilecektir.


Diğer Yazılar