Ehliyet Sınavına Kaç Kez Girebilirim?

Ehliyet Sınavına Kaç Kez Girebilirim?

Sürüş testi şimdi eskisinden daha zor. 2013 yılından sonra direksiyon sınavı sisteminde yapılan kapsamlı değişikliklerle başarı oranı %9'0dan 50'ye düşürülmüştür. Özellikle ehliyet sınavına ilk kez giren bir sürücü için ehliyet sınavı ciddi zorluklarla doludur.

Direksiyon sınavına girmeden önce dikkat etmeniz ve çalışmanız gereken birkaç adım var. Bu aşamalarla ilgili bilgileri daha önce blog yazılarımızda sizlere sunmuştuk, inceleyebilirsiniz.

Direksiyon sınavımı geçemedim, ne yapmalıyım?

Direksiyon sınavını tamamlayamamak sadece süreci uzatmakla kalmayacak, aynı zamanda sürücü adayı üzerinde psikolojik baskı oluşturacaktır. Direksiyon sınavını geçemeyen sürücü adayı bir sonraki sınavı beklemek zorundadır. Sürücü kursuna kayıt olurken her adaya 4 kez direksiyon sınavından geçme hakkı verilir. Aday ilk direksiyon sınavını geçemezse, ikinciyi, ardından üçüncüyü ve son olarak da sağdan dördüncüyü kullanır. Bu haklardan herhangi birini devretmezseniz, tüm süreç en başa dönecektir. Yani ilk kez sürücü kursuna kayıt yaptırıyormuş gibi sürece devam etmelidir.

Ne yazık ki direksiyon sınavlarının tarihleri   hakkında kesin bir bilgi yok. Çünkü sınavların zamanlaması belirlenirken birçok faktör dikkate alınmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen sınav tarihleri   sürücü adayına sürücü kursu tarafından bildirilir. Tipik olarak, iki sürüş testi arasında ortalama 3 veya 6 hafta vardır.

Direksiyon sınavı için tekrar ücretlendirilecek miyim?

Ne yazık ki, hangi sınavda başarısız olursanız olun, sınava tekrar girmek için ödeme yapmanız gerekecektir. Ayrıca direksiyon sınavı için ödemeniz gereken telafi dersleri ve giriş ücretleri de vardır. Tazminat eğitim ücreti sürücü kursu tarafından karşılandığı için her sürücü kursu için farklıdır. Bunu yapmak için, sürücü kursunuzla konuşmanız gerekir. Direksiyon sınavına giriş ücretine gelince, Milli Eğitim Bakanlığı'na 130 TL ödenmesi gerekiyor.

Bir kişinin ehliyet sınavını geçmeme hakkı nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her sürücü adayı 4 kez direksiyon sınavına girme hakkına sahiptir. Her konaklama, 2 saatlik Direksiyon Tazminat Eğitimi gerektirir.


Diğer Yazılar