Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır?

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır?

Ehliyet kursunu başarıyla tamamlayanların, ehliyet belgelerini alabilmeleri için öncelikle ehliyet harcını ödemeleri gerekmektedir. Lisans bedeli ilgili bankalara yatırılır. Bu bankaların en popüleri Ziraat Bankası'dır.

Ziraat Bankası ücretleri ATM'lerden ödenebilir. Bunun için bankada sıra beklemenize gerek yok.

Ehliyet için ödeme süreci nasıldır?

Ehliyet ücretinizi ödemek için Ziraat Bankası ATM'sine gittiğinizde kartsız işlem bölgesini seçmeniz gerekmektedir. Açılan sekmeden sonra ödeme işlemlerini seçip vergiler ve resmi kurumlar alanına tıklamanız gerekmektedir. Ehliyet seçip bu alanda kimlik yeniledikten sonra ehliyet alma prosedürlerinden ilk başvuru için sınıf eklemeyi seçmelisiniz. Bu alana TC Kimlik numaranızı girip ekrana gelen ehliyet sınıfını seçtikten sonra gerekli miktarı girmeniz gerekmektedir.

Sürücü kursuna ilk kez başvuran adayların ehliyet harcı ödemeden önce aşağıdaki işlemleri yapmaları gerekmektedir. Bir sürücü kursuna girmeden önce aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

Sürücü belgesi almak için hangi belgeler gereklidir?
Bu belgeler:

  1. biyometrik fotoğraf
  2. Mezun olduğunuz okuldan alınan diploma
  3. mahkumiyet
  4. Aile hekiminden sağlık raporu

Yukarıda belirtilen belgeleri topladıktan sonra kurs yerine teslim etmeniz gerekmektedir.

Sürücü kursuna ne zaman kayıt olabilirim?

Belgeleri sağlasanız bile, istediğiniz zaman bir sürücü kursuna kayıt olamayacaksınız. Kayıt işlemini tamamlamak için her ayın 1. günü ile 10. günü arasında beklemeniz gerekmektedir. Yani zaman zaman sürücü kursları açılıyor ve kayıt alındıktan sonra eğitim aşaması başlıyor.

Pandemi sırasında sürücü kursuna kayıt

Sürücü kursları pandemi süresince ehliyet vermeye devam ederken, katılım mevcut şartlara göre değişiklik gösterebilir. Bunun için belirli periyotlarda online eğitimler düzenlenebilir. 


Diğer Yazılar