Direksiyon Sınavından Geçtim Ne Yapmalıyım?

Direksiyon Sınavından Geçtim Ne Yapmalıyım?

Teori sınavını başarı ile geçerseniz, direksiyon sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz. Ancak, diyelim ki geçmişte ehliyet almak çok kolayken, ehliyet eğitimi almamış kişilerin ehliyet alması ve daha da önemlisi başarılı olması çok zor.

Teori sınavında başarılı olan adaylar direksiyon sınavına giriyor ve bu kez başarılı bir şekilde geçtikten sonra onları yeni bir süreç bekliyor olacak.

Sınavı geçen adayların en kısa sürede direksiyon sınavına kaydolmaları gerekmektedir. Randevular, ehliyet alma prosedürlerine öncelik verecektir. Geçmişte Emniyet Genel Müdürlüğü'ne devredilen ruhsat atamaları, şimdi Nüfus Müdürlükleri tarafından yürütülüyor. Bu nedenle online olarak veya bir sürücü kursundan randevu almanız gerekmektedir.

Bir lisans almak için aşağıdaki ücretleri ödemeniz gerekir. Ödeme işlemi sonrasında size gelen dekont ile işlemleriniz başlatılabilir.

2021'de ehliyet harcı ne kadar alınacak?

A1-A2-A sınıfı ehliyet ücreti: 249,30 TL.
B sınıfı ehliyet ücreti: 751,70 TL.
Kart komisyonu: 200 TL
Servis ücreti: 37 TL.
Yukarıdaki tutarları gerekli ödeme kanallarını kullanarak yatırabilirsiniz. Ödemenizi tamamladıktan sonra bir makbuz aldığınızı lütfen unutmayın. Yine de makbuza ihtiyacınız olacak. Bu sebeple dekontu doğru ve mantıklı bir şekilde almalısınız.


Sürücü belgesine sahip bir kişi ana sürücü olarak kabul edilmez. Bu kişiler 2 yıllık stajyer sürücü olarak tanımlanır ve bu 2 yıllık süre içerisinde herhangi bir kazaya karışmamalı veya performansınızı herhangi bir şekilde düşürmemelisiniz. Hak kazanan sürücü, 2 yıl içinde herhangi bir nedenle ehliyetini ehliyete dönüştürmemişse, o ehliyet yakılır. Bu nedenle burada mağduriyeti tetiklememek için hemen sertifikanızı ehliyete çevirmelisiniz.

direksiyon sınavından sonra

Sürücü sınavını başarıyla geçen aday sürücü, ehliyet alma prosedürünün başlatıldığından emin olmak için Nüfus Müdürlüğü ile iletişime geçmelidir. Direksiyon sınavının sonucu sınavın hemen ardından açıklanır ve adayın yol haritasını buna göre oluşturması gerekir.


Diğer Yazılar