Araçlarda Motor Yağı Ne Zaman Değişmelidir?

Araçlarda Motor Yağı Ne Zaman Değişmelidir?

Araçlarda motor yağlarının zamanında ve eksiksiz doldurulması hem motor performansı açısından hem de aracın en üst düzeyde performansla kullanılması açısından önemlidir. Peki arabanızın motor yağını ne zaman değiştirmelisiniz? Sentetik yağ ne zaman kullanılır? Bunu kimin yapması gerekiyor?

Motor yağı metallerin aşınmasını engeller ve araçta kullanılan parçanın uzun süreli ve yüksek verimini sağlar. Düşük sıcaklıklarda aracın daha kolay çalışmasını sağlarken, yüksek sıcaklıklarda yakıt tasarrufu sağlar. Ancak aracınız için doğru yağı seçerek tüm bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.


Araçlarda motor yağı değişim süreleri araç modeline ve motor tasarımına göre değişiklik gösterebilir. Ancak, yüksek performans elde etmek için her 10-15 bin kilometrede bir araba yağlarının değiştirilmesi önerilir. Araç çok kullanılmadığında bu süre uzayabilse de sürekli kullanımda olan araçlar için bu süre kısaltılabilir.

Araç için zorunlu olan bakım periyotlarında motor yağı kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir. Araç kullanım kılavuzunda belirtilen yağ seçimine öncelik verilmeli, soğuk kış mevsimlerinde sentetik yağ kullanımı tercih edilmelidir.


Diğer Yazılar