Aracınızı Çektirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aracınızı Çektirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir arabanız varsa ne zaman arızalanacağını tahmin edemezsiniz ancak bu duruma hazırlıklı olmak, alacağınız önlemlerle can sıkıntısını en aza indirecektir.

Aracınız bozulduğunda yapmanız gereken ilk şey çekicidir. Çekici bir aracın bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan araca verilen isimdir. Bu nedenle bir çekiciye ihtiyacınız olduğunda işini bilen birini tanımak ya da kurumsal firmaları tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Araba çekerken bilmeniz gerekenler

Aracınız bir kaza veya arıza sonucu yolda bırakılırsa mutlaka çekici ile kaldırmalısınız. Aracı kendiniz veya tecrübesiz kişiler eşliğinde kaldırmaya çalışmak, ona zarar verir ve doğal olarak cebinizden çıkan onarım maliyetlerinizi ikiye katlarsınız. Çekici hizmeti veren kişiler bu işi profesyonelce yaptığı için aracınızın zarar görme olasılığı maksimum seviyeye inecektir.

Aracımla başka bir aracı nasıl çekerim?

Aracınızı başkasına veya arızalı bir aracı kendi aracınızla çekmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

Çekme işlemi çelik halat veya traktör için kullanılabilecek kalın bir halat ile yapılmalıdır. Bu, patlama riskini ortadan kaldırarak riski en aza indirecektir. Bu nedenle, çekme sırasında güvenliği sağlamak için iki araç arasında belirli bir mesafe olmalıdır.

Çekilmekte olan aracın frenlerinde sorun varsa sürüş hızının 20 km olduğuna dikkat edilmelidir. Çekici araç ile çekici aracın ağırlığı ve gücü birbirini dengelemelidir.

Yukarıdaki hususlara uyulursa, çekme sırasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Çekme sadece yolda yapılmalıdır. Ayrıca herhangi bir nedenle aracın çekilmesi istenmeyen sonuçlara yol açacağından tehlikeli olabilir.

Cazip fiyatlar nasıl belirlenir?

Cazip fiyatların arkasında birkaç faktör var. Çekici şehir içinde ise gidilecek mesafe genelde aynı olduğu için fiyatlar 100-150 TL aralığında olacaktır. Mesafe ne kadar büyükse ve çekilen araç ne kadar büyükse, çekici fiyatları da o kadar yüksek olacaktır.


Diğer Yazılar