Araç Takip Mesafesi Nedir?

Araç Takip Mesafesi Nedir?

Trafikte aynı şeritte birbirini takip eden araçlar arasındaki güvenli mesafeye araç takip mesafesi denir.

Araç takip mesafesini doğru ayarlamak için hava koşulları, araç tipi ve araç özellikleri gibi birçok kriter göz önünde bulundurulur. 

 

Araç Takip mesafesi nedir? Ne kadar olmalı?


Takip mesafesi, kullanılan aracın özellikleri, hava koşulları, yol koşulları vb. yolculuğu doğrudan etkileyen özellikler dikkate alınarak önünüzdeki araçlarla aranızdaki mesafedir.

Aynı zamanda seyahat ederken 2 saniyede kat edeceğiniz mesafede takip mesafesi olarak kullanılabilir. Sürücülere en tanıdık gelen basit bir kuralı vardır.

88 89 Kural
Seyir halindeyken öndeki aracın geçtiği sabit nokta olan 88 89 kuralını belirleyip o sabit noktaya ulaşana kadar seksen sekiz seksen dokuz demeniz durumunda doğru takip mesafesini uyguladığınızı söyleyebilirim.

88-89 yönteminin amacı, bu iki sayıyı söylediğiniz zaman 2 saniyenin geçmesidir. Tabi bu sürenin trafik ve yol durumuna göre artması gerektiğini belirtmek isterim.

Örneğin karanlık, sisli veya yağmurlu havalarda çok hızlı gitmeseniz bile takip mesafeniz normalden uzun olmalıdır.


Tehlikeli madde taşıyan araçların takip mesafesi; Bir araç tehlikeli/yanıcı madde taşıyorsa, yerleşim alanı dışındaki diğer araçlarla arasında en az 50 m takip mesafesi olmalıdır.

120 km hızla giden aracın takip mesafesi; Hareket halindeki araç ile öndeki araç arasındaki mesafe, mevcut hızının yarısı kadar olmalıdır. 120 km hızla giden bir araç, önündeki araçla 60 metre takip mesafesine sahip olmalıdır.


Duran araç takip mesafesi


Yazının başında da söylediğim gibi arka arkaya aynı yönde giden araçlar için takip mesafesi uygulanmaktadır. Bu nedenle duran bir araca karşı takip mesafesinden bahsetmek mümkün değildir.

Çünkü ışıklarda durduğunuzda takip mesafesi kuralı olmasa da biraz boş alan bırakmakta fayda var. Öndeki aracın geriye kayması gibi bir durumda çok yakın mesafeniz varsa kaza kaçınılmazdır.

Belki basit bir kaza olacak ama aracınızın zarar görmesini istemezsiniz.

Sıkışık trafikte takip mesafesi

  1. Sıkışık bir trafikte takip mesafesinin trafikte dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu söylersem hiç de haksızlık etmemiş olurum.
  2. Özellikle yolun yapısı yani sürüş yaptığınız zemin, hava koşulları, aracınızın lastikleri ve aracınızın özellikleri burada dikkate alınması gereken değişkenlerdir.
  3. Aracınız birçok özelliğe sahip olsa bile lastiklerin yola tutunmasını sağlayan dişler azalmışsa fren yapsanız bile transfer süreniz uzayacaktır.
  4. Elbette bu savunma gerçeği değiştirmiyor ve güvenli takip mesafesi ihlal ediliyor.
  5. Son olarak önemli bir noktaya değinmek istiyorum, arkadan gelen araç her zaman hatalı değildir!
  6. Aniden şerit değiştirdiğinizde ve durmuş bir araca çarptığınızda, hatalı olan araç şerit değiştiricidir.


Diğer Yazılar