Araç Periyodik Bakım Listesi Nelerden Oluşur?

Araç Periyodik Bakım Listesi Nelerden Oluşur?

Periyodik Araç Bakım Listesinin nelerden oluştuğunu hiç merak ettiniz mi? . Aracınızın bu parçalarından bazıları düzenli olarak kontrol edilmeli, bazıları ise sadece uzun süre kontrol edilmelidir.

Periyodik Araç Bakım Listesi nelerden oluşur?

Arabanızın bakımını yapmak ve iyi çalışır durumda tutmak biraz çaba gerektirir, ancak arabanızı iyi çalışır durumda tutmak için kesinlikle bir mekanik deha olmanıza gerek yoktur. En büyük engel, optimum araç bakımı için ne yapılması gerektiğini ve ne sıklıkla yapılması gerektiğini bilmektir. Aracınızın temel ihtiyaçlarını ve rutin bakımları ne zaman yapacağınızı bilerek aracınızın en iyi durumda olduğundan emin olabilirsiniz.

Ek bir bonus olarak, aracınızın iyi durumda olduğunu kanıtlayabilirseniz, yeniden satış zamanı geldiğinde maksimum tutarı talep edebilirsiniz. 

KISA VADEDE YAPILACAK KONTROLLER
YAĞ VE SOĞUTUCU SEVİYELERİ
Her ay veya birkaç yakıt ikmali, özellikle uzun yolculuklardan önce, motor soğukken arabanızın kaputunun altına girip yağ ve soğutma sıvısı seviyelerini kontrol etmek iyi bir fikirdir. Her iki bileşenin de düşük seviyeleri, kontrol edilmezse motor sorunlarına yol açabilir. 

HAVA FİLTRESİ
Motor hava filtresi, motora giren havayı düzenleyen ve enkaz ve partikül maddeyi dışarıda tutmaya yardımcı olan şeydir. Hava filtrenizin düzgün çalışmasını sağlayarak yakıt verimliliğini artırabilir, emisyonları azaltabilir ve motor ömrünü uzatabilirsiniz. Bunu evde yapmak kolaydır, bu nedenle ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini öğrenmek için kullanım kılavuzunuza bakın.

LASTİK BASINCI VE LASTİK DERİNLİĞİ
Bakımlı lastikler güvenli ve ekonomik sürüşün ayrılmaz bir parçası olduğundan, lastiklerinizi sık sık görsel olarak kontrol etme alışkanlığı edinin. Uzun yolculuklardan veya ekstra yük taşımadan önce her ay lastik basınçlarınızı kontrol edin. Yedekleme yapmayı unutmayınız. Lastik basıncını kontrol etmek için bir lastik basınç göstergesine ihtiyacınız olacaktır.  Kullanım kılavuzu, lastiğinizin ne kadar hava basıncına ihtiyacı olduğunu size söyler. Basit kuruş yöntemini kullanarak dişinizin derinliğini kontrol edebilirsiniz.

FARLAR, DÖNÜŞ SİNYALLERİ, FREN VE PARK LAMBALARI
Arabanızdaki farların doğru çalışması önemlidir, ancak çoğu zaman gözden kaçırmak kolaydır. Ayda bir kez düz bir zeminin önüne park ettiğinizde farlarınızı açın ve her iki farın da doğru çalıştığını ve doğru konumlandırıldığını kontrol edin. Aracın etrafından dolaşın ve sinyal lambalarını ve yan lambaları görsel olarak inceleyin. Fren lambalarınızın çalıştığından emin olmak için fren yaparken bir arkadaşınızın arabanızın arka koltuğunda durmasını sağlayın.

YAĞ FİLTRESİ
Aracınızın motorundaki motor yağı bir dizi işlevi yerine getirir: hareketli parçaları yağlar, döküntülere karşı korur, motoru soğutur, aşınmayı azaltır ve motor korozyonunu önlemeye yardımcı olur. Motoru temiz tutmak, motorun iyi durumda olması için hayati önem taşır. Aracınıza ve kullandığınız yağın cinsine göre her 3 ayda bir veya 3000 km'de bir yağ ve yağ filtrenizi değiştirmeniz gerekebilir. Birçok yeni araç kılavuzu, yağın daha az sıklıkta değiştirilmesini önerir - tipik olarak 5.000 ila 10.000 mil. Aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin ve aracınız için hangisinin doğru olduğunu öğrenmek için bir uzmana danışın.

LASTİKLERİ DÖNDÜR
Aracınızın düzenine, kullanımına ve diğer birçok faktöre bağlı olarak, lastiklerinizdeki diş aşınması modeli, ön ve arka lastikler arasında ve hatta dişin bir tarafından diğerine değişebilir. Dönen lastikler, diş aşınmasını daha dengeli bir şekilde dengeleyerek ve gürültü ve titreşim sorunlarını önleyerek lastik ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

PARLAK ARABA
Arabanızı yıkadıktan sonra altı ayda bir cilaladığınızdan emin olun, böylece hem parlak kalır hem de boyayı korur.


Diğer Yazılar