Arabam Hararet Yaptığımda Ne Yapmalıyım?

Arabam Hararet Yaptığımda Ne Yapmalıyım?

Özellikle sıcak havalarda veya motor ağır yük altındayken motordan duman çıktığını veya yüksek bir sıcaklık göstergesi okuması görmüş olmalısınız. Böyle bir durumla karşılaşırsanız aşağıdaki ipuçlarını uygulamanız yeterlidir.

Araç sürücülerinin korkularından biri de aracın aşırı ısınması ve seyir halindeyken sorunlara yol açmasıdır. Motorun aşırı ısınması, radyatördeki soğutma sıvısının 90 dereceyi aşması, kaynaması ve su seviyesinin kademeli olarak düşmesidir. Bu gibi durumlarda aracın performansını olumsuz etkileyebilir ve motora ciddi şekilde zarar verebilir. Sürüş sırasında sıcaklık göstergesi yanarsa, sürücü aşağıdakileri yapmalıdır.

Araba aşırı ısınırsa ne yapmalı?

  1. Trafik durumunu göz önünde bulundurarak aracınızı güvenli bir yere sürün,
  2. Arabanın herhangi bir yerinden, kaputtan veya gövde altından buhar veya sıcak su gelip gelmediğini kontrol etmelidir.
  3. Davlumbaz açılmadan önce sıcak suya maruz kalması beklenerek dikkatli olunmalıdır.
  4. Araba bir süre durmadan rölantide kalmalı, ısıtma sisteminde son sıcaklık ayarlanmalı ve fanlar maksimuma ayarlanmalıdır.
  5. Sıcaklık okuması düşmeye başladıktan sonra, soğuk su ilave edilmemek kaydıyla su miktarındaki azalmayı telafi etmek gerekir.

Aracı muayene ederken buhar veya sıcak su çıkmıyorsa aracın kaputunu açın ve motor soğutma suyu seviyesini kontrol edin. Bu gibi durumlarda mümkün olduğunca sakin olun ve motor soğuyana kadar kapağı açmayın. Aksi takdirde, sürüklenen havadan sıcak su kaçacak ve aktüatöre zarar verecektir. Sakin kalmak ve en yakın servisten yardım istemek sorunun kısa sürede çözülmesine yardımcı olacaktır.


Diğer Yazılar