Arabada Ne Tür Benzin Kullanıldığını Bir Önemi Var mı?

Arabada Ne Tür Benzin Kullanıldığını Bir Önemi Var mı?

Motoru hasardan korumak için araçta ne tür benzin kullanılması gerektiğini bilmek önemlidir. Düşük oktanlı bir yakıt seçilmesi motor arızasına neden olabilir.

Bir yakıttaki oktan sayısı olarak adlandırılan şey, yakıtlar arasındaki temel farkları vurgular.

oktan sayısı nedir?

Oktan sayısı, yakıt türünün kararlılığını gösterir. Oktan sayısı ne kadar yüksek olursa, yakıtın kararlılığı da o kadar yüksek olur. Yakıt stabilitesi yeterince yüksek olduğunda, aracın yanma işlemi sırasında vuruntu veya yüksek ses gibi sorunlar yaşamaması gerekir.

Yanma sırasında yakıt/hava karışımı bujiler tarafından ateşlenir. Ancak modern arabalarda bu sorun yok. Oktan sayısı, ortalamayı elde etmek için iki sayı ekleyerek ve ikiye bölerek hesaplanır.

Yakıt Seviyesi 1-87: Seviye 87, benzin için en düşük oktan derecesidir.

Yakıt seviyesi 2-89: Seviye 89, orta oktanlı bir tip olup, bu benzinin orta stabiliteye sahip olduğunu gösterir.

Yakıt sınıfı 3 - 91 ila 94: Bir benzinin ulaşabileceği maksimum stabilite seviyesi 91 ila 94 aralığındadır. 

Benzin almak için benzin istasyonuna gittiğinizde süper premium ve ultra gibi farklı yakıtlar görebilirsiniz.

Ne tür gaz kullandığınız önemli mi?

Yukarıda, oktan sayısı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olduğunu belirtti, ama gerçekten böyle mi? Öyleyse 91'den 94'e mi yoksa premium'a mı yükseltmelisiniz?

Yakıt üreticileri, karbon birikimini önlemek için benzine ekledikleri belirli katkı maddelerine güvenirler. Bu nedenle kullandığınız benzinin cinsine ve oktan sayısına bağlı olarak aracınız farklı performans gösterecektir. Ancak uzmanlar, aracınızın kullanım kılavuzunda yazanlara uymanızı tavsiye ediyor. Arabanızın yakıt kapağını açtığınızda, genellikle ne tür yakıt kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.


Diğer Yazılar