Anksiyete Hastaları Ehliyet Alabilir mi?

Anksiyete Hastaları Ehliyet Alabilir mi?

Ehliyet almak isteyen kişinin öncelikle herhangi bir kamu veya özel sağlık kuruluşuna giderek sağlık durumunun sürücü ile ilgili olabileceğine dair "sürücü olma" raporu alması gerekmektedir. Bu muayene sırasında dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarından biri de akıl hastalığıdır.

Sağlık raporu alındıktan sonra psikiyatrik görüş beyanı sırasında kişinin tüm hastalıkları kontrol edilir ve kişi testi geçerek değerlendirilir. Psikiyatrist yoksa başvuru sürecinde psikolog veya nörolog bulunmayacaktır.

Psikiyatrik muayenenin özellikleri

Ehliyet için başvuran kişinin sınavdan önce bir belge doldurup imzalaması gerekmektedir. Belgede öfke nöbeti olup olmadığı, epilepsi gibi bir hastalığı olup olmadığı, akıl hastalığı olup olmadığı, tanısının ne olduğu, ilaç kullanıp kullanmadığı belirtilmelidir.

Bir kişi ehliyet aldıktan sonra böyle bir hastalığa yakalanırsa, durumun tedavisi için bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi bir ihtiyacı karşılaması istenmelidir.

Sürücü yanlış bilgi verirse, ehliyetinin iptal edileceği ve yalanı tespit edilmesi halinde ehliyetinin iptal edileceği konusunda uyarılmalıdır.

Sürücülerin sahip olması gereken temel ruhsal nitelikler

  1. Normal veya yüksek zeka
  2. çılgın olmak
  3. Kas gücü kaybı yok
  4. Dikkat dağınıklığı
  5. Yukarıdaki durumların hiçbiri sürücüde olmamalıdır. 

Yukarıda listelenen temel özelliklerden bazıları, genellikle sürüşle bağdaşmayan durumlar ve hastalıklardır (zihinsel gerilik veya bunama gibi). Ancak bazı hastalıklar veya durumlar aralıklı olabileceğinden veya tedaviye farklı yanıtları olabileceğinden, şartların yerine getirilmesi halinde bu durum her zaman sürücü belgesi alınmasını engellemez.

Akıl hastalığı olan sürücülere ne olur?

Bir sürücü hastaneye kaldırıldığında ve tedavi sırasında akıl hastalığı teşhisi konduğunda, doktor durumu hastane yönetimine bildirmeli ve uygun önlemin alınmasını sağlamalıdır. Bazı durumlarda, geri alma geçici olarak, diğerlerinde - kalıcı olarak uygulanabilir.


Diğer Yazılar